Land Grants

Regia Anglorum is organised into numerous local groups, each with their own "land grant" which denotes their geographic location. This setup allows people near to each other to better organise local get-togethers and local events, and provides a local point of contact for major national events with whom the national society can co-ordinate.

A map of local groups is currently available for the United Kingdom.

United Kingdom


Ceredigion
Led by Dave Carruthers
Ceredigion
Cestrefeld
Led by Adrian Sanderson
Derbyshire
Cestrescire
Led by Paul Waddington
Cheshire
Conroi de Vey
Led by Simon Diment
Nottinghamshire
Croix du Nord
Led by Enid Noblett
Lancashire
Da Gildi Heilagr
Led by Gavin Archer
Hertfordshire
Defnascir
Led by Aaron Moffatt
Devon
Din Eidyn
Led by Rhydian Jones
Lothian and the Borders
Eastseaxe
Led by Matt Robinson
Essex
Galweg
Led by Andy “Guþrum” Nicholson
Dumfries and Galloway
Grantanbrycg
Led by Matthew Greatrex
Cambridgeshire and Huntingdonshire
Gwerin Y Gŵyr
Led by Myles Stevens
West Glamorgan
shield
Hæstingas
Led by Amy “Ætte” Woodcock
Sussex
Hantescire
Led by Alan “Ulf” Tidy
North Hampshire and West Surrey
Holderness
Led by Helen Mallalieu
Yorkshire
Hwicce
Led by Roland Williamson
Gloucestershire
Hwitmearum
Led by Ian Lewis
Oxfordshire
Lindcolne Skipfierde
Led by Peter Mathews
Lincolnshire
Marr agus Fibh
Led by Phil Huckerby
Fife and Aberdeenshire
Medwæg
Led by Joe Ellen
North-West Kent
shield
Mercia
Led by Tom Robinson
Warwickshire
Milites de Bec
Led by Adrian “Clanky” Pinn
South-East Kent
Norar
Led by Allan McVie
Glasgow and Ayrshire
Nordmameceaster
Led by Alyson O′Hanlon
South Lancashire
Norþdælas
Led by Liz Walsh
North Pennines
Norvik Lið
Led by Pete Twelftree
Norfolk
Øst Centingas
Led by Rob “Gunnarr” Howell
North-East Kent
Otringemelr
Led by Ian “Snorri” Uzzell
Merseyside
Sancte Cuthbertes Land
Led by Tony Peel
County Durham
Sceaftesige
Led by Kevin “Ketil” Cowley
Berkshire and Buckinghamshire
Stæffordscir
Led by Tim Albertson
Staffordshire
Suðrjorvik
Led by John Stubbings
South Yorkshire
Þræsk Froendi
Led by Ali Thompson
North Yorkshire
Vestmyr Ulfar
Led by Peter “Malgre la Tort” Houghton
Westmorland
Wessex
Led by John “Train” Shulver
The West Country
shield
Wirhalh Skip-Felagr
Led by Steve Banks
The Wirral
Y Cantref Breiniol
Led by William Vallance
East Glamorgan

Canada

Les Normands d′Hiver
Led by Kyle Smith
Georgian Bay and North-Central ON

United States of America

Árhrafnar
Led by Tim Jorgensen
WI, IA, MN, ND & SD
Furðer Strandi
Led by Anne Berdanier
MI, OH, KY & PA
Iðavellr
Led by Karen Nielsen
CO
Micel Folcland
Led by Floyd “Folo” Watkins
IL, IN & MO

Spain

Al-Andalus
Led by Paul “Druid” Craddock
Granada and Jaen